Turniej Kandydatów w Londynie 2013 (horror!)

Londyn - turniej kandydatówZakończył się turniej kandydatów do meczu z Anandem o mistrzostwo świata. Był to jeden z najbardziej emocjonujących turniejów szachowych jakie widziałem. Do 11 rundy prowadził pewnie Carlsen (jednie Aronian „deptał mu po pietach”), który jednak w 12 rundzie uległ niespodziewanie Iwańczukowi i stracił prowadzenie na rzecz Kramnika, który wyprzedził go o 0,5 punktu. W 13 rundzie Carlsen swoją partię wygrał, a Kramnik zremisował, co pozwoliło im zrównać się punktami. Minimalnie prowadził nadal Kramnik punktacją S-B. Aronian słabo zagrał końcową fazę turnieju i przestał się liczyć w walce o awans.

Ostatnia runda to prawdziwy horror! Carlsen w dużo lepszej pozycji ze Swidlerem wpadł w głęboki niedoczas. Na wykonanie 6 posunięć miał 10 sekund! Swidler sprytnie zaostrzył pozycję i po upływie kontroli czasu miał wygraną końcówkę z pionkiem więcej.

W tym czasie Kramnik (rozpoczął czarnymi w obronie Pirca – Ufimcewa) ustawił kompletnie przegraną pozycję z Iwańczukiem. Sprawa awansu była niejasna.

Turniej wzbudził tak wielkie emocje i zainteresowanie, że w krytycznych fazach partii padły serwery, które transmitowały relację na żywo. Dodatkowo serwis ChessBomb dwukrotnie pobił rekord frekwencji i wyłączył użytkownikom możliwość komentowania partii na czacie.
Przed wykonaniem 49 posunięcia Magnus Carlsen poddał partię…

Wszyscy czekali na zakończenie partii Kramnika, który nadal miał przegraną pozycję z Iwańczukiem.

Magnus Carlsen w ostatniej partii z Piotrem Swidlerem

Magnus Carlsen

Władymir Kramnik w ostatniej rundzie zmierzył się z Wasilijem Iwańczukiem

Władymir Kramnik

W 47 posunięciu przegrał także Kramnik.

Obaj mieli po 8,5 punktu. O awansie zadecydowała punktacja sonnenborna-bergera większa ilość zwycięstw!

Turniej wygrał Magnus Carlsen

Tabela Wyników

Ostateczna tabela wyników

W przyszłym roku zmierzy się on z Mistrzem Świata w meczu o szachową koronę!

Oficjalna strona turnieju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reload Image
Enter Code*:

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d bloggers like this: