Tata Steel Chess 2014

Turniej Tata Steel ChessTata Steel Chess jest jednym z najbardziej prestiżowych turniejów szachowych z długą tradycją sięgającą 1938 roku. Początkowo odbywał się w Beverwijk, a od 1968 roku jest rozgrywany w małej miejscowości Wijk aan Zee w Holandii.

Tata Steel tradycyjnie przyciąga najlepszych szachistów z całego świata. W tegorocznym Tata Steel zobaczymy pięciu zawodników z pierwszej 10 świata (Levon Aronian, Hikaru Nakamura, Fabiano Caruaba, Boris Gelfand, Sergey Karjakin), a średni ranking ELO wyniesie 2743.

Turniej Szachowy Tata Steel rozgrywany jest w dwóch grupach: turniej główny „Tata Steel Masters” oraz turniej „Tata Steel Challengers”. W pierwszym bierze udział 12, a w drugim 14 zawodników. Rozgrywki w obu grupach rozpoczną się 11 stycznia. W grupie drugiej wystąpią: Radosław Wojtaszek oraz Jan Krzysztof Duda.

Turnieje będą rozgrywane tempem: 100 minut na 40 posunięć + 50 minut na 20 posunięć + 15 minut na dokończenie partii. Dodatkowo, za każde posunięcie, począwszy od pierwszego, będzie dodawane 30 sekund.

Terminarz Tata Steel Masters:

Round 1 – Saturday the 11th
Dominguez, L. – Giri, A.
Van Wely, L. – Karjakin, S.
Harikrishna, P. – Aronian, L.
Caruana, F. – Gelfand, B.
Rapport, R. – So, W.
Nakamura, H. – Naiditsch, A.

Round 2 – Sunday the 12th
Giri, A. – Naiditsch, A.
So, W. – Nakamura, H.
Gelfand, B. – Rapport, R.
Aronian, L. – Caruana, F.
Karjakin, S. – Harikrishna, P.
Dominguez, L. – Van Wely, L.

Round 3 – Monday the 13th
Van Wely, L. – Giri, A.
Harikrishna, P. – Dominguez, L.
Caruana, F. – Karjakin, S.
Rapport, R. – Aronian, L.
Nakamura, H. – Gelfand, B.
Naiditsch, A. – So, W.

Round 4 – Wednesday the 15th
Giri, A. – So, W.
Gelfand, B. – Naiditsch, A.
Aronian, L. – Nakamura, H.
Karjakin, S. – Rapport, R.
Dominguez, L. – Caruana, F.
Van Wely, L. – Harikrishna, P.

Round 5 – Friday the 17th
Harikrishna, P. – Giri, A.
Caruana, F. – Van Wely, L.
Rapport, R. – Dominguez, L.
Nakamura, H. – Karjakin, S.
Naiditsch, A. – Aronian, L.
So, W. – Gelfand, B.

Round 6 – Saturday the 18th
Giri, A. – Gelfand, B.
Aronian, L. – So, W.
Karjakin, S. – Naiditsch, A.
Dominguez, L. – Nakamura, H.
Van Wely, L. – Rapport, R.
Harikrishna, P. – Caruana, F.

Round 7 – Sunday the 19th
Caruana, F. – Giri, A.
Rapport, R. – Harikrishna, P.
Nakamura, H. – Van Wely, L.
Naiditsch, A. – Dominguez, L.
So, W. – Karjakin, S.
Gelfand, B. – Aronian, L.

Round 8 – Tuesday the 21st
Giri, A. – Aronian, L.
Karjakin, S. – Gelfand, B.
Dominguez, L. – So, W.
Van Wely, L. – Naiditsch, A.
Harikrishna, P. – Nakamura, H.
Caruana, F. – Rapport, R.

Round 9 – Thursday the 23rd
Rapport, R. – Giri, A.
Nakamura, H. – Caruana, F.
Naiditsch, A. – Harikrishna, P.
So, W. – Van Wely, L.
Gelfand, B. – Dominguez, L.
Aronian, L. – Karjakin, S.

Round 10 – Saturday the 25th
Giri, A. – Karjakin, S.
Dominguez, L. – Aronian, L.
Van Wely, L. – Gelfand, B.
Harikrishna, P. – So, W.
Caruana, F. – Naiditsch, A.
Rapport, R. – Nakamura, H.

Round 11 – Sunday the 26th
Nakamura, H. – Giri, A.
Naiditsch, A. – Rapport, R.
So, W. – Caruana, F.
Gelfand, B. – Harikrishna, P.
Aronian, L. – Van Wely, L.
Van Wely, L. – Dominguez, L.

Terminarz Tata Steel Challengers:

Round 1 – Saturday the 11th
Goudriaan, E. – Zhao, X.
Jobava, B. – Duda, J.
Van Delft, M. – Troff, K.
Wojtaszek, R. – Reinderman, D.
Muzychuk, A. – Timman, J.
Saric, I. – Bok, B.
Yu, Y. – Brunello, S.

Round 2 – Sunday the 12th
Zhao, X. – Brunello, S.
Bok, B. – Yu, Y.
Timman, J. – Saric, I.
Reinderman, D. – Muzychuk, A.
Troff, K. – Wojtaszek, R.
Duda, J. – Van Delft, M.
Goudriaan, E. – Jobava, B.

Round 3 – Monday the 13th
Jobava, B. – Zhao, X.
Van Delft, M. – Goudriaan, E.
Wojtaszek, R. – Duda, J.
Muzychuk, A. – Troff, K.
Saric, I. – Reinderman, D.
Yu, Y. – Timman, J.
Brunello, S. – Bok, B.

Round 4 – Tuesday the 14th
Zhao, X. – Bok, B.
Timman, J. – Brunello, S.
Reinderman, D. – Yu, Y.
Troff, K. – Saric, I.
Duda, J. – Muzychuk, A.
Goudriaan, E. – Wojtaszek, R.
Jobava, B. – Van Delft, M.

Round 5 – Thursday the 16th
Van Delft, M. – Zhao, X.
Wojtaszek, R. – Jobava, B.
Muzychuk, A. – Goudriaan, E.
Saric, I. – Duda, J.
Yu, Y. – Troff, K.
Brunello, S. – Reinderman, D.
Bok, B. – Timman, J.

Round 6 – Friday the 17th
Zhao, X. – Timman, J.
Reinderman, D. – Bok, B.
Troff, K. – Brunello, S.
Duda, J. – Yu, Y.
Goudriaan, E. – Saric, I.
Jobava, B. – Muzychuk, A.
Van Delft, M. – Wojtaszek, R.

Round 7 – Saturday the 18th
Wojtaszek, R. – Zhao, X.
Muzychuk, A. – Van Delft, M.
Saric, I. – Jobava, B.
Yu, Y. – Goudriaan, E.
Brunello, S. – Duda, J.
Bok, B. – Troff, K.
Timman, J. – Reinderman, D.

Round 8 – Sunday the 19th
Zhao, X. – Reinderman, D.
Troff, K. – Timman, J.
Duda, J. – Bok, B.
Goudriaan, E. – Brunello, S.
Jobava, B. – Yu, Y.
Van Delft, M. – Saric, I.
Wojtaszek, R. – Muzychuk, A.

Round 9 – Tuesday the 21st
Muzychuk, A. – Zhao, X.
Saric, I. – Wojtaszek, R.
Yu, Y. – Van Delft, M.
Brunello, S. – Jobava, B.
Bok, B. – Goudriaan, E.
Timman, J. – Duda, J.
Reinderman, D. – Troff, K.

Round 10 – Wednesday the 22nd
Zhao, X. – Troff, K.
Duda, J. – Reinderman, D.
Goudriaan, E. – Timman, J.
Jobava, B. – Bok, B.
Van Delft, M. – Brunello, S.
Wojtaszek, R. – Yu, Y.
Muzychuk, A. – Saric, I.

Round 11 – Friday the 24th
Saric, I. – Zhao, X.
Yu, Y. – Muzychuk, A.
Brunello, S. – Wojtaszek, R.
Bok, B. – Van Delft, M.
Timman, J. – Jobava, B.
Reinderman, D. – Goudriaan, E.
Troff, K. – Duda, J.

Round 12 – Saturday the 25th
Zhao, X. – Duda, J.
Goudriaan, E. – Troff, K.
Jobava, B. – Reinderman, D.
Van Delft, M. – Timman, J.
Wojtaszek, R. – Bok, B.
Muzychuk, A. – Brunello, S.
Saric, I. – Yu, Y.

Round 13 – Sunday the 26th
Yu, Y. – Zhao, X.
Brunello, S. – Saric, I.
Bok, B. – Muzychuk, A.
Timman, J. – Wojtaszek, R.
Reinderman, D. – Van Delft, M.
Troff, K. – Jobava, B.
Duda, J. – Goudriaan, E.

Zwycięzcy z wcześniejszych lat:

1938 – Netherlands Philip Bakker
1939 – Netherlands Nicolaas Cortlever
1940 – Netherlands Max Euwe
1941 – Netherlands Arthur Wijnans
1942 – Netherlands Max Euwe
1943 – Netherlands Arnold van den Hoek
1944 – Netherlands Theo van Scheltinga
1945 – no tournament
1946 – Belgium Alberic O’Kelly de Galway
1947 – Netherlands Theo van Scheltinga
1948 – Netherlands Lodewijk Prins
1949 – France Savielly Tartakower
1950 – Netherlands Jan Hein Donner
1951 – Argentina Herman Pilnik
1952 – Netherlands Max Euwe
1953 – France Nicolas Rossolimo
1954 – Netherlands Hans Bouwmeester and Socialist Federal Republic of Yugoslavia Vasja Pirc
1955 – Socialist Federal Republic of Yugoslavia Borislav Milić
1956 – Sweden Gideon Stahlberg
1957 – Socialist Federal Republic of Yugoslavia Aleksandar Matanović
1958 – Netherlands Max Euwe and Netherlands Jan Hein Donner
1959 – Iceland Friðrik Ólafsson
1960 – Denmark Bent Larsen and Soviet Union Tigran Petrosian
1961 – Denmark Bent Larsen and Socialist Federal Republic of Yugoslavia Borislav Ivkov
1962 – Socialist Federal Republic of Yugoslavia Petar Trifunović
1963 – Netherlands Jan Hein Donner
1964 – Soviet Union Paul Keres and Soviet Union Iivo Nei
1965 – Hungary Lajos Portisch and Soviet Union Efim Geller
1966 – Soviet Union Lev Polugaevsky
1967 – Soviet Union Boris Spassky
1968 – Soviet Union Viktor Korchnoi
1969 – Soviet Union Mikhail Botvinnik and Soviet Union Efim Geller
1970 – Soviet Union Mark Taimanov
1971 – Soviet Union Viktor Korchnoi
1972 – Hungary Lajos Portisch
1973 – Soviet Union Mikhail Tal
1974 – United States Walter Browne
1975 – Hungary Lajos Portisch
1976 – Socialist Federal Republic of Yugoslavia Ljubomir Ljubojević and Iceland Friðrik Ólafsson
1977 – Netherlands Genna Sosonko and Soviet Union Efim Geller
1978 – Hungary Lajos Portisch
1979 – Soviet Union Lev Polugaevsky
1980 – United States Walter Browne and United States Yasser Seirawan
1981 – Netherlands Genna Sosonko and Netherlands Jan Timman
1982 – United Kingdom John Nunn and Soviet Union Yuri Balashov
1983 – Sweden Ulf Andersson
1984 – Soviet Union Alexander Beliavsky and Switzerland Viktor Korchnoi
1985 – Netherlands Jan Timman
1986 – United Kingdom Nigel Short
1987 – United Kingdom Nigel Short and Switzerland Viktor Korchnoi
1988 – Soviet Union Anatoly Karpov
1989 – India Viswanathan Anand, Socialist Federal Republic of Yugoslavia Predrag Nikolić, Hungary Zoltán Ribli and Hungary Gyula Sax
1990 – United Kingdom John Nunn
1991 – United Kingdom John Nunn
1992 – Belarus Boris Gelfand and Russia Valery Salov
1993 – Russia Anatoly Karpov
1994 – Bosnia and Herzegovina Predrag Nikolić
1995 – Russia Alexey Dreev
1996 – Ukraine Vassily Ivanchuk
1997 – Russia Valery Salov
1998 – Russia Vladimir Kramnik and India Viswanathan Anand
1999 – Russia Garry Kasparov
2000 – Russia Garry Kasparov
2001 – Russia Garry Kasparov
2002 – Russia Evgeny Bareev
2003 – India Viswanathan Anand
2004 – India Viswanathan Anand
2005 – Hungary Péter Lékó
2006 – Bulgaria Veselin Topalov and India Viswanathan Anand
2007 – Armenia Levon Aronian, Azerbaijan Teimour Radjabov and Bulgaria Veselin Topalov
2008 – Armenia Levon Aronian and Norway Magnus Carlsen
2009 – Ukraine Sergey Karjakin
2010 – Norway Magnus Carlsen
2011 – United States Hikaru Nakamura
2012 – Armenia Levon Aronian
2013 – Norway Magnus Carlsen

Partie można śledzić na żywo na stronie: http://livechess.chessdom.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reload Image
Enter Code*:

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d bloggers like this: