Nowe zasady uczestnictwa w turniejach szachowych

Zasady uczestnictwa w turniejach szachowychOd początku 2013 roku obowiązuje nowy regulamin uczestnictwa w turniejach szachowych, w których można zdobyć kategorie szachowe i w turniejach podlegających ocenie rankingowej FIDE. Z perspektywy sędziego, muszę stwierdzić, że pojawiły się nowe problemy. Na sędziów nałożono nowe obowiązki, a na zawodnikach spocznie obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze. Nowe przepisy powinny być wszystkim znane, szczególnie tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z turniejami klasyfikacyjnymi.

Popatrzmy:

4.2. W celu zarejestrowania się w CR, osoba fizyczna wypełnia Formularz Rejestracji dla Osób Fizycznych (załącznik nr 2), a następnie przesyła go na adres pocztowy lub elektroniczny (forma preferowana) przewodniczącego KEKiR.

Tu powinno być wszystko jasne. Rejestracja w CR jest obowiązkiem zawodnika, a nie sędziego zawodów.

4.3. W celu umożliwienia weryfikacji danych, osoba fizyczna powinna dołączyć do Formularza Rejestracji dla Osób Fizycznych kopię lub skan dowodu osobistego, paszportu lub legitymacji szkolnej/studenckiej. Do wniosku może zostać dołączone zdjęcie.

Tu już sprawa nie jest tak prosta, gdyż nie każdy musi się zgodzić, aby jego dane były w ten sposób przetwarzane. Mi, jako sędziemu, nie uśmiecha się zbieranie skanów dokumentów. Co na to ustawa o ochronie danych osobowych?

4.5. Zarejestrowanie niepełnoletniej osoby fizycznej wymaga zgody rodziców lub przedstawicieli ustawowych.

Pierwszy punkt, który budzi moje wątpliwości. Jeżeli dorosły zawodnik przyjedzie na turniej bez wypełnionego wniosku, to szybko można go wydrukować, wypełnić itd. Co jednak w przypadku, gdy na turniej przyjadą dzieci z nauczycielem? Nauczyciel nie jest przedstawicielem ustawowym ani rodzicem. Odesłać wszystkich do domu?

4.6. Niekompletne Formularze Rejestracji dla Osób Fizycznych będą zwracane, w celu uzupełnienia danych.

Zwracane zawodnikowi?

7.1. Każdy członek, a także każdy sędzia zawodów podlegających ocenie rankingowej FIDE lub stanowiących podstawę do nadania kategorii musi być zarejestrowany w CR. Obowiązkiem sędziego głównego jest dopilnowanie, aby ten warunek był spełniony.

7.2. Każdy zawodnik biorący udział w zawodach podlegających ocenie rankingowej FIDE lub stanowiących podstawę do nadania kategorii musi być zarejestrowany w CR lub przedstawić sędziemu głównemu wypełniony Formularz Rejestracji dla Osób Fizycznych. Obowiązkiem sędziego głównego jest dopilnowanie, aby ten warunek był spełniony. Formularz Rejestracji dla Osób Fizycznych powinien zostać wysłany przez zawodnika na adres wymieniony w punkcie 4.2. niezwłocznie po zakończeniu zawodów.

Ciekawe… A co w przypadku, gdy po turnieju zawodnik nie wyśle wniosku? Turniej nie zostanie zatwierdzony? Przecież sędzia nie pojedzie do domu zawodnika i nie wyegzekwuje od niego tego obowiązku.

Spytałem o te przepisy na forum PZSzach. Na razie nie uzyskałem odpowiedzi. Pozostaje mi wstrzymać się na jakiś czas z organizowaniem turniejów na kategorię lub umieszczenie w komunikacie stosownej informacji o obowiązku wcześniejszej rejestracji w CR. Frekwencja na turniejach się zmniejszy.

Dlaczego zawodnik nie może zostać wprowadzony do CR na wniosek sędziego? Rozumiem, że w CR powinien być porządek i wszyscy zawodnicy powinni być tam zarejestrowani, dlaczego jednak tak komplikować sprawę?

2 Odpowidzi na Nowe zasady uczestnictwa w turniejach szachowych

  1. Kamil pisze:

    Całkowicie się z tobą zgadzam!!!

  2. Redaktor Naczelny pisze:

    Trudno się nie zgodzić. :)
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reload Image
Enter Code*:

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d bloggers like this: