Gambit królewski

Tradycyjne partie szachoweGambit królewski jest jednym z moich ulubionych debiutów, jednak rzadko pojawia się w moich partiach turniejowych. Poniższą partię rozegrałem podczas Mistrzostw Słupska Seniorów w 2012 roku. Zapraszam do przesyłania własnych partii, którymi chcieliby Państwo pochwalić się przed światem. Chętnie to umożliwię! Być może w przyszłości nagrodzę parę osób za najładniejsze partie.

Narkun, Michał – Mettel, Werner

Mój przeciwnik zbyt szybko wypuścił się hetmanem i po paru posunięciach uzyskał bardzo ścieśnioną pozycję. W 18 posunięciu podstawił mata, jednak pozycja była już wygrana dla białych.

Gambit królewski należy do grupy debiutów, w których dominuje taktyka nad strategią. Partie często nasycone są uderzeniami taktycznymi, a o przegrywający błąd jest bardzo łatwo. Z tego powodu debiut bardzo rzadko pojawia się w partiach silnych szachistów. Ryzyko jakie podejmują białe jest wyższe, niż w innych, spokojniejszych otwarciach. Myślę jednak, że na poziomie amatorskim, a w szczególności na początku przygody z szachami, wskazane jest rozgrywanie przez jakiś czas tego otwarcia. Jest to jedna z najlepszych dróg do uzyskania sprawności taktycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reload Image
Enter Code*:

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d bloggers like this: