Czy dzieci powinny być uczone debiutów?

Czy dzieci powinny być uczone debiutów?W mojej biblioteczce szachowej znajduje się kilka książek, które dumnie nazywane są „Programami nauki na … kategorię”. Większość z nich nie ma nic wspólnego z programem, są to jedynie podręczniki z przeanalizowanymi partiami oraz pozycjami. Problem nauki debiutów jest w nich poruszany dwojako: jedne podręczniki zalecają taką formę treningu, inne wręcz odradzają. Jak to z tym jest? Czy dzieci powinny być uczone debiutów?

Na problem trzeba spojrzeć z kilku perspektyw. Po pierwsze, czy znajomość wariantów pomaga. Po drugie, czy kucie na blaszkę nie ogranicza kreatywności dziecka? Po trzecie, jakie treści powinny dzieci przyswoić?

Zastanówmy się, czy dziecko posiadające głęboką wiedzę o wariancie będzie w stanie wygrać z dużo silniejszym zawodnikiem, jeżeli on dość szybko zejdzie z przyjętej ścieżki debiutowej i wykona słabsze posunięcie? Czy dziecko posiadające III kategorię i dobrą znajomość debiutów wygra z zawodnikiem I kategorii, gdy on rozpocznie partię posunięcie 1. g2-g4? Ja mam spore wątpliwości.

Czy pokazywanie dzieciom wariantów i zmuszanie ich do nauki nie powoduje, że dzieci dostaną gotową broń do ręki, a w konsekwencji przestaną samodzielnie myśleć? Bardzo możliwe. Na początku mojej przygody z szachami zrobiłem ten błąd i pokutowało to przez długi czas. Zamiast zrozumieć debiuty, ja starałem się jak najwięcej zapamiętać. Efekt był do przewidzenia.

W swojej pracy z dziećmi nie uczę konkretnych debiutów. Na początku wyjaśniam jedynie podstawowe zasady, jakimi rządzą się szachowe otwarcia, a następnie kontroluję, aby dzieci w swoich partiach stosowały się do zaleceń. Po jakimś czasie, gdy dziecko samodzielnie zacznie poszukiwać własnych dróg, staram się nakierować je na teoretyczną ścieżkę, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Nie widzę sensu, aby dziecko znało coś więcej, niż kilka pierwszych posunięć oraz typowe plany stosowane w danym otwarciu. Taka wiedza powinna spokojnie wystarczyć do zdobycia I kategorii.

Czy ktoś uważa inaczej?
Zapraszam do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reload Image
Enter Code*:

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d bloggers like this: