Lucas Chess 7.0

Trening szachowyDarmowym i jednym z najlepszych programów, które polecam zarówno początkującym jak i doświadczonym szachistom, jest Lucas Chess. Jest to kombajny, który może służyć nam zarówno za partnera do gry, jak i narzędzie wspomagające trening. W bazie programu jest kilkadziesiąt tysięcy zadań szachowych różnego typu, od matów w jednym posunięciu, na skomplikowanych studiach kończąc. Program może służyć nam jako przeglądarka baz partii lub jako generator diagramów. Program dostępny jest w kilku wersjach językowych.

Lucas Chess 7.0

Niestety program ma także wady. Osobiście doszukałem się kilku bugów, jednak są one usuwane wraz kolejnymi uaktualnieniami. Jak to jednak bywa z podobnymi projektami, jedne błędy są naprawiane, a inne dodawane. Nie należy się tym jednak zbytnio przejmować, gdyż to co dostajemy za darmo nie musi być w pełni funkcjonalne, aby się nam przydało.

Wraz z programem dostajemy kilkadziesiąt darmowych silników szachowych, z których najsłabsze grają z siłą początkującego gracza, a najsilniejsze biją w bezpośrednich meczach szachowych arcymistrzów. Program ma funkcję organizowania meczów pomiędzy silnikami. Jeżeli będziemy chcieli, może dodać nowe silniki. Program ma funkcję automatycznej analizy partii, które mi jednak nie przypadła do gustu. Być może to kwestia jedynie przyzwyczajenia, gdyż wcześniej używałem innych narzędzi.

Program możemy pobrać ze strony wydawcy: http://lucaschess.host22.com/

Obecna wersja (w dniu pisaniu artykułu) ma numer 7.0.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reload Image
Enter Code*:

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d bloggers like this: